Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Zabójstwo Adamowicza Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
43 posty 6 komentarzy

Conectum.Upadłość konsumencka. Oddłużanie. Kredyty.

Kredyty-Conectum - Oddłużanie. Upadłość konsumencka. Kredyty oddłużeniowe. Prawo. Conectum. Wszystko co chciałbyś wiedzieć o oddłużaniu, a nie wiedziałeś gdzie zapytać.

Gdzie się podziały prywatne banki?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Jeden z najbardziej poczytnych dzienników ekonomicznych świata „Financial Times” – opisuje sytuację Polskiej branży finansowej, a w szczególności banków, które od jakiegoś czasu są notorycznie wykupowane przez Państwowe PZU.

W drodze do socjalizmu, czyli gdzie się podziały prywatne banki? FT pisze przy tym, że prywatne banki będąc w przeszłości i obecnie źródłem gospodarczego sukcesu Polski wracają do państwa. Co może się skończyć jedynie źle.

Obecny większościowo państwowy Alior Bank, był niegdyś zaliczany do najlepszych start-up’ów nie tylko bankowych, ale i finansowych.

FT zauważa jednak, że już w 2015r. Prawo i Sprawiedliwość rozpoczęła akcję przejmowania akcji banku. Wtedy to państwowa spółka PZU przejęła pakiet udziałów w Alior Banku, przejmując 26 proc. akcji Alior stał się jednak początkiem góry lodowej. W połowie 2017 roku włoski bank UniCredit poinformował, że przygotował już sprzedaż pakietu kontrolnego Pekao. Kupcem jest oczywiście PZU, który z Polskiego Funduszu Rozwoju zapłaci za akcje ponad 10 mld zł. Udaje się to – a my jesteśmy w trakcie olbrzymiej nacjonalizacji banków.

Sytuacja obecna wygląda nieszczęśliwie tak, że 4 największe banki, które dysponują 50 procentami polskich aktywów (Pekao SA, PKO BP, Alior i BPH), znajdują się pod kontrolą państwa.

Inwestycje giełdowe pokazują jedynie w ciągu ostatniego miesiąca wyraźny trend spadkowy. Banki, które znajdują się na giełdzie, w ostatnim miesiącu straciły kilka procent, podczas gdy WIG 20 zyskał: Pekao spadło o 9,6 proc., a Alior – o 12,96 proc. Szukając przyczyn takiej sytuacji, warto zagłębić się w składy personalne tych banków, zarządy, rady nadzorcze.  Niektóre banki już z udziałami państwowymi wprowadziły do zarządów osoby o wątpliwych kwalifikacjach, ale za to lojalne wobec PiS. To na przykład dobrzy znajomi ekipy rządzącej, którzy nigdy nie mieli do czynienia z zarządzaniem tak dużymi instytucjami. Dodatkowo przechowującymi środki nas – Polaków.

Zdaje się, że uzyskanie największej kontroli nad obywatelem staje się możliwe dzięki uzyskaniu kontroli nad jego finansowym zapleczem.. Dzięki temu rząd może sprawować nadzór choćby nad kredytami głównie hipotecznymi. Stając się właścicielem nieruchomości do spłaty całkowitej kredytu.

Upaństwowienie banków negatywnie odbija się na dynamice rozwoju sektora prywatnego, wzbudzając niepokoje dla inwestorów i prywatnych przedsiębiorców, którzy również uzależniają prowadzenie biznesów od możliwości i łatwości uzyskania finansowania na inwestycje. Jak zauważono w latach 90., prywatna bankowość korzystnie wpływa na rozwój przedsiębiorczości i rywalizacji na rynku. I odwrotnie. W chwili obecnej banki takie jak Alior nie powstaną i nie będą się rozwijać, natomiast prywatny mBank sprzedaje swoje rozwiązania technologiczne np. do Francji.

Ale co robic jak poczciwy Deutsche Bank emigruje z Polski i pozbywa się wierzytelności na rzecz np. mBanku..

KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031