Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Zabójstwo Adamowicza Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
43 posty 6 komentarzy

Conectum.Upadłość konsumencka. Oddłużanie. Kredyty.

Kredyty-Conectum - Oddłużanie. Upadłość konsumencka. Kredyty oddłużeniowe. Prawo. Conectum. Wszystko co chciałbyś wiedzieć o oddłużaniu, a nie wiedziałeś gdzie zapytać.

Rowerzyści na chodnikach, czyli walkę czas zacząć!

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Zbliża się lato w związku z tym sezon rowerowy. Na naszych drogach, ścieżkach rowerowych i chodnikach widać już rowerzystów. Jak co roku powraca temat, który jest niezwykle ważny dla bezpieczeństwa całego ruchu drogowego oraz pieszych.

Rowerzyści na chodnikach, czyli zaczynamy walkę o bezpieczeństwo pieszych i kierowców?

Zbliża się lato w związku z tym sezon rowerowy. Na naszych drogach, ścieżkach rowerowych i chodnikach widać już rowerzystów. Jak co roku powraca temat, który jest niezwykle ważny dla bezpieczeństwa całego ruchu drogowego oraz pieszych.


Temat rowerzystów na chodnikach.
Największy błąd i grzech rowerzystów? Jazda po chodniku i przejściach dla pieszych. Często zdarzają się sytuacje, że środkiem wyznaczonych dla ruchu pieszych pasów mkną rowery, dodatkowo często używające sygnałów dźwiękowych. Powiedzmy sobie szczerze, tam, gdzie ruch pieszy jest duży, rowerzyści na chodnikach nie są pożądanymi gośćmi. Ale czy wszędzie obowiązuje taki zakaz?


Jazda rowerem po chodniku. Prawodawstwo.
Prawo o Ruchu Drogowym w artykule 26 określa wyraźnie: „Kierującemu pojazdem zabrania się (…) jazdy wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych.”
Ponieważ rower uznawany jest za pojazd, chodnikiem nie wolno, można go co najwyżej przeciąć oraz prowadzić po nim rower. Jeśli na chodniku zostaniemy złapani przez policję, grozi nam mandat za „naruszenie przez kierującego rowerem przepisów o korzystaniu z chodnika lub drogi dla pieszych” w wysokości 50 zł.


Pamiętajmy są wyjątki dla ruchu rowerami po chodniku. Jakie?
W artykule 33 Prawo o Ruchu Drogowych znajdziemy trzy wyjątki dotyczące jazdy rowerem po chodniku:
Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy:
1) opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;
I nie chodzi tu o dziecko, które znajduje się w foteliku czy przyczepce. Musi ono jechać na odrębnym własnym rowerze. Jednak, co ważne, może się nim opiekować jedna osoba.
2) szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów;
Wszystkie te warunki muszą być spełnione jednocześnie, czyli brak infrastruktury rowerowej, dopuszczalna prędkość dla pojazdów na ulicy wynosi więcej niż 50 km/h i chodnik ma szerokość więcej niż 2 metry. Pamiętajmy, że nie możemy wybrać jednego, czy dwóch warunków – wszystkie muszą być spełnione równocześnie.
3) warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).
Ten warunek jest konieczny ze względu na zmienność pogody, który potrafi się zmienić w szybkim tempie. A rowerzyści nie zawsze muszą być przygotowani i odpowiednio zabezpieczeni przed ulewą, nachalnym wiatrem itp.

Podsumowanie.

Ważne: Kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.
Obowiązkiem każdego rowerzysty jest korzystanie ze ścieżek rowerowych. Dopiero w przypadku braku ścieżki dla rowerów bądź pobocza możliwe jest skorzystanie z jezdni.
Zawsze pamiętać należy o konieczności trzymania się prawej strony pasa ruchu. Zjazd do osi jezdni dopuszczalny jest jedynie w momencie wykonywania manewrów skrętu w lewo, podczas wyprzedzania lub omijania. Rowerzysta na ścieżce rowerowej może poruszać się z kodeksową prędkością 50 km/h.


A co mogą rowerzyści?
Rowerzysta może wyprzedzać wolno jadące pojazdy także z ich prawej strony.
Jeśli kierowca skręca w prawo i widzi jednoślad przy prawej krawędzi drogi, musi się zatrzymać i go przepuścić. Rowerzysta może przeciskać się w korku. Poruszanie się w słuchawkach na jednośladzie nie jest formalnie zabronione przez przepisy.


Czy jest tak źle z jazdą rowerzystów po drogach i po chodnikach?

 

źródłó: med-legal.pl

KOMENTARZE

 • bzdura bzdura .... jeźdźcie chodnikami jak potraficie oczywiście.
  Miasta miasteczka tam po chodnikach niemal nikt nie łazi, są puste... Dlaczego z nich nie korzystać???

  Owszem jazda po marszałkowskiej, w godzinach szczytu.... może nie. Jakież to niebezpieczeństwo grozi pieszym, jeśli rowerzysta jest zwykły a nie sportowy i ekspresowy? Co się takiego stanie: przestraszy się dzwonka? Bzdura.... Owszem można łapać rowerzystów którzy śmigają nie licząc się z ludźmi. Od tego podobno mamy policję. Ale mandat dla zwykłego rowerzysty?
  Posadzić autora artykułu na rower na główny trakt w warszawie, niech pokaże jak jedzie przez 10 km. Pewnie będzie go trzeba zdrapywać z jezdni. Niech pokaże jak zmienia sobie kierunki trakty xD.... Niech postruga bohatera. Ja bym się na taki deal zgodził, nawet bym się na oc zrzucił xd.. NO a potem posadzić gościa nocą na ten rower, niech przejedzie 5 km żywy i w jednym kawałku. Zabrać oświetlenie roweru aby odzwierciedlić zwykłego rowerzystę xD Gdyby przeżył poprzedni eksperyment.
  Te przepisy o rowerach są idiotyczne. Można stawiać sobie jakieś zakazy w miejscach oblężonych przez pieszych. A ciężko urzędasom w takich miejscach zrobić ścieżkę? Trakt pewnie liczy tam ze 10 m szerokości xD... ciężko oj ciężko. Do niedawna przecież urzędnicze plemię broniło jazdy po parkach rowerami. Ledwie parę lat DEBILNE tabliczki poznikały. Kiedy ten kraj trochę zacznie myśleć - nie wiadomo.
  Jest subtelna różnica z jazdą po chodniku i po jezdni. Na jezdni rowerzysta jest jak na celowniku. Inny poziom stresu xD Widać autor ma w 4 literach te tysiące trupów w naszym kraju, i chce "dla bezpieczeństwa" zepchnąć nieco rowerzystów pod koła aut. Ludzie przenoszą się do autek, chodniki stoją puste i marnieją.
  W okolicach ścieżek rowerowych wbrew pozorom nie jest tak rewelacyjnie. Panuje w sumie wolna amerykanka. Nikt tym się nie przejmuje, państwo mamy teoretyczne. Natomiast jak widać goopie jak but. Naród gremialnie chce jeździć chodnikami. Tak podpowiada zdrowy rozsądek. Dlaczego urzędas się nie dostosuje? Nie zaakceptuje zbiorowej normy? A co do przekroczeń i "zagrożeń" dla pieszych dlaczego nie wyślą jakiegoś psiaka na rowerku żeby połapał to towarzystwo, które spycha pieszych albo odwrotnie piesi co spychają rowerzystów? Zabrakło kakao? Kawy za mało urzędasom? NO cholera. Mamy dwie sytuacje, w przypadku zderzenia pieszy - rowerzysta przeważnie nic nie będzie. W przypadku auto rower no to będzie przeważnie tragedia. TE krówska jeszcze dywany co roku muszą zmienić na nowe, a jak ludzie w tym kraju ginęli, tak giną.... Tyle w cholernym temacie xD. Ostatnim latem wymienili bodaj marmury jak się nie mylę. My im płacimy żeby pracowali, a co oni robią. Co to jest do jasnej cholery. Do czego ten kraj podobny xD...
  W sumie z tych urzędniczych paragrafów sprawa niesprzyjającej aury. Noc jest taką niesprzyjającą porą. Gdzie byli urzędasy, jak budowali drogi bez poboczy. Gdzie to cholerstwo było. Co to za drogi, autostrady, co to jest.. do czego to podobne. Nie ma pobocza nie ma chodnika, nie ma niczego. A urzędników około 2 mln w naszym kraju. Albo więcej xD.... Wsadzić na rowery niech pojeżdżą po warszawie intensywnie przez tydzień, może będzie trochę mniej tych urzędników tak....
  1) jeźdź chodnikiem tak długo jak ci się podoba, ale pamiętaj aby rozważnie bo za wszystko złe ty stawiasz xD
  2) w razie mandatu idź z urzędasami do sądu, i wyśmiej to szemrane nierealizujące swoich obowiązków państwo. Najmij adwokata postaw kryminalne zarzuty temu towarzystwu.
  3) tam gdzie jest intensywny ruch pieszy, czy to na przejściu czy na chodnikach, faktycznie pojawia się problem.
  4) jazda po chodnikach wymaga nieco więcej umiejętności, to fakt. Chodniki są dziurawe, a urzędnicy, niby odpowiedzialni, to święte krowy które są kryte nawet jak ktoś zginie. Nie wszyscy na jazdę po chodnikach mogą sobie pozwolić - szczególnie starsi muszą uważać, wzrok przyda się bystry (dziury) a i refleks niezgorszy.
  5) z żalem przyznam, że nie przez wszystkie przejścia obecnie się da spokojnie przejechać, przy dużym ruchu trzeba odpuścić a nawet o zgrozo zsiąść z roweru ( przeważnie da się zjechać na jezdnię i przeskoczyć w innym miejscu) ... Śmieszni są ci politycy wszyscy, chcą aby kierowcy wybierali transport publiczny (mniej smogu) a z drugiej strony potem jak dostaną się oni do miasta to nie mogą wsiąść na rower i normalnie się po tym mieście poruszać, bo co... bo 50 lat temu ktoś jakiś przepis wysmażył? Komunistyczny?
  6) oc na rower warto rozważyć.
  7) wydaje się że naród jest średnio kumaty... trzeba chyba fizycznie barierką odgradzać ścieżkę rowerową od pieszych. Albo słupkami. Państwo jest teoretyczne i nikogo kto tu łamie przepisy w sumie się nie ściga. Od dawna przed warszawą wszyscy gonili 120 km/h i pewnie do dziś tak jest, a co 5 auto 160 km/h ... i pewnie do dziś tak jest..... W dobie kamer ciężko im tych cwaniaków wyłapać? Chyba ciężko. Zrobić blokadę, przyblokować ruch i wszystkich bękartów dać na bok niech stoją do jutra i myślą o tym, co zrobili.
  Już ze 20 lat temu narody zachodu jeździły sobie po chodnikach. W centrach miast typu warszawska starówka. Tam pewnie nie można co ... Też biurwokracja. Naganiacze interesu do przewozu cholernie drogimi pojazdami typu wagoniki xD.... A prawda jest taka że w Warszawie powinno się wyłącznie jeździć rowerami, nawet do sklepu, tam jest cholernie zatrute powietrze. Mają iść godzinę i inhalować się tym gównem? Pytanie po co. W warszawie trzeba być cymbałem, żeby śmigać ulicami. Miasto podniesionego ryzyka stłuczek. Autko wali w autko tam niemal bez przerwy. A jak walnie w rower? Ostatnio pokazywali, jak silna mafia jest związana z wypadkami. Komuś ten szajs służy. Jazda rowerem po jezdni z żadnym bezpieczeństwem nie ma nic wspólnego, ani rowerzysty, ani kierowcy, bo to dla niego potem też trauma że trafił. Tak że zero gwiazdek.
  Nie tylko to prawo o ruchu drogowym jest złe. Całe to państwo jest złe. 3 sekundy na zmianę świateł. TEn gość od łapania straży miejskiej mówił, że taki cyrk po to, aby stawiać mandaty xD.. W 3 sekundy zejdziesz z przejścia dla pieszych? hehe.... w 3 sekundy przejedziesz duże skrzyżowanie? Państwo nie może nic, nie moze zrobić migających świateł, nie może dać licznika przed zmianą świateł, ale może znowu podnieść prócz akcyzy cenę paliwa o 8 groszy /litr. Naprawdę, rozgonić ten sejm, całe to towarzystwo, skopiować przepisy z innego kraju, nawet zacząć jeździć lewą stroną. Od razu byłoby normalnie, urzędasów od razu byłoby mniej. Tylu co u nas, nie ma chyba na całym świecie.
  Tabuny rowerzystów jeżdżą bez oświetlenia jak ktoś chce rozmawiać o bezpieczeństwie. Sklepy nadal sprzedają narodowi rowery bez świateł i wyposażenia. I tyle w temacie. A kaski to jeden wielki światowy szajs. King szajs. Jak ten narciarz rozbił sobie łeb bo kask mu pękł, to mówili dobrze że pękł bo tak jest zrobiony eheheh.... Nie, te wszystkie kaski to wielki szajs. Naprawdę. Mają tylko urzędnicze państwowe stempelki, że wszystko jest ok. A naprawdę to shit jest. Nie mówię żeby nie zakładać, tylko weź kup dobry kask. Żaden urzędas nad tym nie panuje, aby w temacie bezpieczeństwa wszystko grało. Może dać na mszę za rozum u urzędników. Lusterka -podróby, światełka - śmiecie.... kto tu o czym myśli. A może.... nie ma czym myśleć? To chyba możliwe, 4 gwiazdki za co... za spychanie rowerów pod auta? heheh.... dobra daję 1 gwiazdkę i spadam. Bo 0 nie można dać.
 • @Leon. 02:33:26
  Potwierdzam, że debilizm tzw. kasty urzędniczej i jej POmagierów jest debilny, sam napierd.lam w pedały ile mnie stać, ale na pustej bocznej drodze, dla zdrowotności, a jak widzę rozjechaną ulicę tirami, całą w koleinach i po 15.00, to uciekam na puste chodniki, bo okazuje się, że w Polsce mało kto nimi chodzi, chyba że psy i straż gminna, nie życzę takiemu policjantowi przejechania jego dziecka na takiej ulicy !

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031